Skip to content

3033 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2010

Property Information

Block1802
Lot54
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,152
Acreage4.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
32%
Improvement Value:$134,700
68%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,638+0.2%
2024$6,626-0.4%
2023$6,653+1.8%
2022$6,533+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 5924, Page 59