Skip to content

8 Nottingham StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block1310
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5E

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG4
Sq Footage2,080
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
24%
Improvement Value:$189,400
76%
Total Assessment$248,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,335+0.2%
2024$8,320+17.9%
2023$7,057+1.8%
2022$6,929+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$329,000

To:

DeedBook 15210, Page 18248

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft2,080DeedBook 14841, Page 42707Recorded8/24/2020

Property Sale

Sale
$198,157

To:

Sq Ft2,080DeedBook 14807, Page 30794Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$113,700

To:

DeedBook 6330, Page 42

Property Sale

Sale
$93,000

To:

DeedBook 5542, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1988