Skip to content

513 Shires WayEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 9, 1998

Property Information

Block1602
Lot84
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,455
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,700
31%
Improvement Value:$110,600
69%
Total Assessment$160,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,376+0.2%
2024$5,367-0.4%
2023$5,389+1.8%
2022$5,292+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,800
DeedBook 5484, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1993