Skip to content

15 Rook CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Sep 28, 1989

Property Information

Block1603
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,051
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
27%
Improvement Value:$136,800
73%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+0.2%
2024$6,288-0.4%
2023$6,314+1.8%
2022$6,199+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$144,900

To:

Sq Ft2,051DeedBook 4977, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1989