Skip to content

702 Scarborough DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 26, 2018

Property Information

Block1603
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5G

Building Details

Building Class16
Description2SG2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,692
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
24%
Improvement Value:$164,100
76%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,241+0.2%
2024$7,228-0.4%
2023$7,259+1.8%
2022$7,127-14.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,692DeedBook 14532, Page 62922

Property Built

Built

Year Built: 1989