Skip to content

9 Gravel Bend RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1991

Last Sale Price
$173,050
Last Sale Date
Jul 31, 1991

Property Information

Block1603
Lot40
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,356
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
20%
Improvement Value:$198,400
80%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,341+0.2%
2024$8,326-0.4%
2023$8,361+1.8%
2022$8,210+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$173,050

To:

Sq Ft2,356DeedBook 5253, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1991