Skip to content

219 Gravel Bend RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block1603
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF-1AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,939
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
26%
Improvement Value:$146,000
74%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+0.2%
2024$6,582-0.4%
2023$6,610+1.8%
2022$6,490+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,939DeedBook 14449, Page 33645Recorded6/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1989