Skip to content

403 Gravel Bend RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block1603
Lot67
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,692
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
21%
Improvement Value:$191,500
79%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,147+0.2%
2024$8,132+2.7%
2023$7,916+1.9%
2022$7,768+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 15234, Page 26053

Property Sale

Sale
$192,555

To:

DeedBook 5131, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1989