Skip to content

202 Salem StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 28, 2023

Property Information

Block1614
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,902
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
23%
Improvement Value:$159,800
77%
Total Assessment$207,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+0.2%
2024$6,940-0.4%
2023$6,969+1.8%
2022$6,843+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 15507, Page 46196

Property Sale

Sale
$285,500

To:

DeedBook 12684, Page 79873

Property Sale

Sale
$185,780

To:

DeedBook 7523, Page 83894

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,302,000

To:

DeedBook 7331, Page 97481