Skip to content

312 Wythe RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Jan 11, 2010

Property Information

Block1615
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage3,893
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,200
16%
Improvement Value:$257,700
84%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+0.2%
2024$10,275-0.4%
2023$10,318+1.8%
2022$10,131+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$254,000

To:

Sq Ft3,893DeedBook 13116, Page 12803

Property Sale

Sale
$462,955
DeedBook 11912, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 2004