Skip to content

3034 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2014

Last Sale Price
$288,660
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block1802
Lot38
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,738
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
20%
Improvement Value:$193,500
80%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,120+0.2%
2024$8,106-0.4%
2023$8,139+7.4%
2022$7,579+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$288,660

To:

DeedBook 14875, Page 53480

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

DeedBook 13706, Page 2722Recorded1/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 13192, Page 53658