Skip to content

116 Stanley DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$85,525
Last Sale Date
Jun 5, 2000

Property Information

Block1916
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,700
35%
Improvement Value:$85,500
65%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,400+0.2%
2024$4,393-0.4%
2023$4,411+1.8%
2022$4,331+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$85,525

To:

Sq Ft1,056DeedBook 6746, Page 161

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5735, Page 110

Property Sale

Sale
$79,400
DeedBook 5332, Page 187

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 5131, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1990