Skip to content

200 Beacon Hill DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block1937
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
21%
Improvement Value:$177,700
79%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+0.2%
2024$7,530-0.4%
2023$7,561+1.8%
2022$7,424+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

DeedBook 15014, Page 31706

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 13160, Page 37577

Property Sale

Sale
$263,114

To:

DeedBook 12031, Page 53863

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,070,000

To:

DeedBook 7580, Page 15757