Skip to content

102 Amber CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$271,486
Last Sale Date
Sep 26, 2003

Property Information

Block2507
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,847
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,700
21%
Improvement Value:$211,000
79%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,012+0.2%
2024$8,996-0.4%
2023$9,034+1.8%
2022$8,870+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$271,486

To:

Sq Ft2,847DeedBook 7573, Page 12217

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$3,325,000
DeedBook 7340, Page 2058