Skip to content

103 Windwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 31, 2019

Property Information

Block2509
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,010
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
20%
Improvement Value:$170,000
80%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+0.6%
2024$7,094-0.4%
2023$7,124+1.8%
2022$6,995+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,010DeedBook 14747, Page 10766Recorded2/24/2020

Property Sale

Sale
$251,500
DeedBook 12847, Page 44480

Property Built

Built

Year Built: 2008