Skip to content

4060 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block2606
Lot106
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10C

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPO1
Sq Footage912
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,600
31%
Improvement Value:$80,400
69%
Total Assessment$117,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,674+0.2%
2024$3,667-0.4%
2023$3,684+2.0%
2022$3,612+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968