Skip to content

129 Azalea LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$369,900
Last Sale Date
Apr 29, 2021

Property Information

Block2612
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,986
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
16%
Improvement Value:$259,800
84%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,381+0.2%
2024$10,362-0.4%
2023$10,405+1.8%
2022$10,217+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$369,900

To:

DeedBook 15024, Page 34874

Property Sale

Sale
$250,063

To:

DeedBook 7001, Page 6270

Property Built

Built

Year Built: 2001