Skip to content

110 Camellia LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block2710
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,012
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
15%
Improvement Value:$245,700
85%
Total Assessment$289,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,696+0.2%
2024$9,679-0.4%
2023$9,720+1.8%
2022$9,543+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft3,012DeedBook 15045, Page 41516

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 13300, Page 34233

Property Sale

Sale
$428,500
DeedBook 12424, Page 88886

Property Sale

Sale
$277,214
DeedBook 7635, Page 44831

Property Built

Built

Year Built: 2003