Skip to content

113 Azalea LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$222,508
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block2612
Lot26
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,620
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
18%
Improvement Value:$224,200
82%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207+0.2%
2024$9,190-0.4%
2023$9,229+1.8%
2022$9,061+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$222,508

To:

Sq Ft2,620DeedBook 6884, Page 55450

Property Built

Built

Year Built: 2000