Skip to content

427 Sycamore AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block2701
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,116
Acreage20.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,100
53%
Improvement Value:$172,000
47%
Total Assessment$366,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,279+0.2%
2024$12,257-0.4%
2023$12,308+1.8%
2022$12,085+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$482,845
DeedBook 7466, Page 53388

Property Built

Built

Year Built: 1910