Skip to content

424 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1976

Last Sale Price
$185,900
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block2702
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,908
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
27%
Improvement Value:$141,100
73%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,483+0.2%
2024$6,472-0.4%
2023$6,499+1.8%
2022$6,381+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,900

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6930, Page 74322

Property Built

Built

Year Built: 1976