Skip to content

101 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Sep 28, 2017

Property Information

Block2715
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,312
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,100
19%
Improvement Value:$174,100
81%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,251+0.2%
2024$7,238-0.4%
2023$7,269+1.8%
2022$7,137+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft2,312DeedBook 14319, Page 56232

Property Sale

Sale
$331,975
DeedBook 12384, Page 70371

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$120,600
DeedBook 12211, Page 28497

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 6997, Page 4821