Skip to content

219 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block2715
Lot37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,320
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
18%
Improvement Value:$187,600
82%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+0.2%
2024$7,684-0.4%
2023$7,716+1.8%
2022$7,576+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 12613, Page 46239

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 12455, Page 3046

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,240,000
DeedBook 12063, Page 67695

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 7285, Page 75769