Skip to content

213 Paterson AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block2722
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,170
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
36%
Improvement Value:$82,800
64%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,323+0.2%
2024$4,316-0.4%
2023$4,334+1.8%
2022$4,255+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975