Skip to content

5046 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$272,992
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block3302
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
34%
Improvement Value:$110,200
66%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,588+0.2%
2024$5,578-0.4%
2023$5,601+1.8%
2022$5,499+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$272,992

To:

Sq Ft1,056DeedBook 15697, Page 2887

Property Sale

Sale
$207,500
Sq Ft1,056DeedBook 15382, Page 4383Recorded1/23/2023

Property Sale

Sale
$241,500
DeedBook 12365, Page 62134

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 7354, Page 8931

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5705, Page 204

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 5408, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1972