Skip to content

229 Lily RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2009

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
Dec 28, 2009

Property Information

Block3323
Lot115
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,600
23%
Improvement Value:$199,700
77%
Total Assessment$259,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,447+0.2%
2024$8,431-0.4%
2023$8,468-1.1%
2022$8,559+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft2,000DeedBook 13096, Page 1329

Property Built

Built

Year Built: 2009