Skip to content

245 Lily RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block3323
Lot123
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,603
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
22%
Improvement Value:$206,400
78%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+0.2%
2024$8,916-0.4%
2023$8,953+4.8%
2022$8,541+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

DeedBook 15593, Page 21522

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,603DeedBook 14840, Page 42477Recorded8/21/2020

Property Sale

Sale
$382,600

To:

DeedBook 12814, Page 28450

Property Built

Built

Year Built: 2008