Skip to content

249 Lily RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 6, 2021

Property Information

Block3323
Lot125
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
21%
Improvement Value:$225,100
79%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,556+0.2%
2024$9,538-0.4%
2023$9,578+1.8%
2022$9,405+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 14950, Page 10587

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,168DeedBook 14950, Page 10587Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 14306, Page 51845Recorded9/18/2017

Property Sale

Sale
$301,000

From:

To:

Sq Ft2,168DeedBook 14126, Page 55011Recorded9/13/2016

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 12798, Page 20661

Property Built

Built

Year Built: 2008