Skip to content

348 Sunflower DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$344,500
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block3323
Lot150
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
26%
Improvement Value:$169,600
74%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,687+0.2%
2024$7,674+2.9%
2023$7,456+1.9%
2022$7,316+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$344,500

To:

Sq Ft1,892DeedBook 15292, Page 44302

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$253,790
DeedBook 12458, Page 4292