Skip to content

201 La Costa DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 15, 2023

Property Information

Block3906
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,400
17%
Improvement Value:$275,500
83%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,224+0.2%
2024$9,207-0.4%
2023$9,246+1.8%
2022$9,078+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 15543, Page 4668

Property Sale

Sale
$252,500

From:

To:

Sq Ft2,692DeedBook 14460, Page 37586Recorded7/24/2018

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12871, Page 57991

Property Built

Built

Year Built: 2008