Skip to content

144 Crystal Lake DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$443,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block3907
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,999
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,500
18%
Improvement Value:$308,500
82%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,678+0.2%
2024$12,655+4.2%
2023$12,140+1.8%
2022$11,920+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$443,000

To:

DeedBook 15122, Page 65895

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,999DeedBook 13900, Page 27725Recorded5/12/2015

Property Sale

Sale
$400,800

To:

DeedBook 12781, Page 12789

Property Built

Built

Year Built: 2008