Skip to content

402 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 30, 1995

Property Information

Block3907
Lot49
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,316
Acreage1.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,700
22%
Improvement Value:$196,200
78%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,415+0.2%
2024$8,400-0.4%
2023$8,435+1.8%
2022$8,282+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft2,316DeedBook 5851, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1990