Skip to content

218 Oakland AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1982

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block4004
Lot96
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,084
Acreage1.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
43%
Improvement Value:$80,400
57%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,769+0.2%
2024$4,761-0.4%
2023$4,781+1.8%
2022$4,694+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,084DeedBook 7748, Page 52931

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 6488, Page 13

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 5246, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1982