Skip to content

103 San Carlos CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block4005
Lot142
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,902
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
19%
Improvement Value:$240,600
81%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,928+16.3%
2024$8,537-0.4%
2023$8,573+1.8%
2022$8,418+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 15455, Page 29495

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 12663, Page 69945

Property Sale

Sale
$369,500

To:

DeedBook 12475, Page 10340

Property Sale

Sale
$198,000

To:

DeedBook 6852, Page 44051

Property Sale

Sale
$40,600

To:

DeedBook 6803, Page 27987

Property Built

Built

Year Built: 2000