Skip to content

101 Carlsbad CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block4008
Lot168
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,564
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
20%
Improvement Value:$214,000
80%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,999+0.2%
2024$8,983-0.4%
2023$9,020+1.8%
2022$8,857+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft2,564DeedBook 15723, Page 11578Recorded3/31/2025

Property Sale

Sale
$555,000

To:

DeedBook 15723, Page 11578

Property Sale

Sale
$375,000

To:

DeedBook 12275, Page 19990

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 12035, Page 55656

Property Sale

Sale
$237,015

To:

DeedBook 6812, Page 31140

Property Sale

Sale
$80,200

To:

Property Built

Built

Year Built: 1999