Skip to content

6410 Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block4103
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,239
Acreage4.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
30%
Improvement Value:$149,700
70%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+0.2%
2024$7,161-0.4%
2023$7,191+1.8%
2022$7,061+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 5800, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1973