Skip to content

265 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block4501
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
44%
Improvement Value:$99,500
56%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,687+0.2%
2024$5,676-0.4%
2023$5,701+1.9%
2022$5,593+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975