Skip to content

279 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$138,500
Last Sale Date
Oct 8, 2008

Property Information

Block4501
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage968
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
41%
Improvement Value:$60,800
59%
Total Assessment$102,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,448+0.2%
2024$3,442-0.4%
2023$3,456+1.8%
2022$3,393+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$138,500

To:

Sq Ft968DeedBook 12902, Page 76302

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 7424, Page 27784

Property Built

Built

Year Built: 1960