Skip to content

249 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block4501
Lot37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,438
Acreage2.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,200
32%
Improvement Value:$221,300
68%
Total Assessment$324,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,884+0.2%
2024$10,864-0.4%
2023$10,910+1.8%
2022$10,712+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,438DeedBook 15687, Page 51175

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,438DeedBook 15578, Page 16764Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$174,654
DeedBook 5657, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1994