Skip to content

402 Snow Fox RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block5216
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,086
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
20%
Improvement Value:$243,200
80%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,176+0.2%
2024$10,158-0.4%
2023$10,200+1.8%
2022$10,015+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

DeedBook 14800, Page 28743

Property Sale

Sale
$351,140

To:

DeedBook 12898, Page 73962

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,892,308

To:

DeedBook 12173, Page 12904