Skip to content

26 Gallant Fox LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Feb 12, 2024

Property Information

Block5217
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,318
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
22%
Improvement Value:$214,100
78%
Total Assessment$274,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+0.2%
2024$8,762-0.4%
2023$8,798+1.8%
2022$8,639+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000

To:

DeedBook 15560, Page 10419

Property Sale

Sale
$345,565

To:

DeedBook 12244, Page 6089

Property Sale

Sale
$76,000

To:

DeedBook 12109, Page 85984

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,000,000

To: