Skip to content

407 Snow Fox RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block5217
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,808
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
19%
Improvement Value:$251,400
81%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$10,005+2.2%
2020$9,790+0.4%
2019$9,756+17.5%
2018$8,305+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$269,900

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 14237, Page 26378Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale
$295,000

To:

DeedBook 13455, Page 42101

Property Sale

Sale
$399,740

To:

DeedBook 12506, Page 23886

Property Sale

Sale
$78,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

DeedBook 11931, Page 8509