Skip to content

30 Gallant Fox LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block5217
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,318
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
23%
Improvement Value:$201,500
77%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+0.2%
2024$8,762-0.4%
2023$8,798+1.8%
2022$8,639+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 14650, Page 40824

Property Sale

Sale
$346,140

To:

DeedBook 12238, Page 3318

Property Sale

Sale
$76,000

To:

DeedBook 12109, Page 85995

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$3,000,000

To: