Skip to content

7108 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
May 5, 2014

Property Information

Block5304
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,397
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
30%
Improvement Value:$131,600
70%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,285+0.2%
2024$6,274-0.4%
2023$6,300+1.8%
2022$6,186+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

To:

Sq Ft1,397DeedBook 13751, Page 26861

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 13197, Page 56185

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 7260, Page 64333

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 6546, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1988