Skip to content

433 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Aug 28, 2000

Property Information

Block5401
Lot111
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,020
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
23%
Improvement Value:$158,200
77%
Total Assessment$204,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,859+0.2%
2024$6,847-0.4%
2023$6,875+1.8%
2022$6,751+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000

To:

Sq Ft2,020DeedBook 6771, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 2000