Skip to content

415 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block5401
Lot120
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,377
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
24%
Improvement Value:$144,800
76%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,709+0.2%
2024$5,698-0.4%
2023$5,722+1.8%
2022$5,618+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,000

To:

DeedBook 15608, Page 26541

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 13680, Page 70154Recorded11/13/2013

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 6644, Page 35

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1999