Skip to content

120 Ontario AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block5405
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,377
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
27%
Improvement Value:$123,700
73%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+0.2%
2024$5,692-0.4%
2023$5,715+1.8%
2022$5,612+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 15805, Page 37415

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 7613, Page 34364

Property Sale

Sale
$128,700

To:

DeedBook 6690, Page 179

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1999