Skip to content

343 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block5401
Lot140
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,636
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
25%
Improvement Value:$139,600
75%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,242+0.2%
2024$6,231-0.4%
2023$6,257+1.8%
2022$6,143+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 13034, Page 56657

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 12333, Page 47403

Property Sale

Sale
$150,890
DeedBook 7182, Page 30584

Property Built

Built

Year Built: 2002