Skip to content

442 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1997

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 14, 1997

Property Information

Block5401
Lot79
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16A

Building Details

Building Class16
Description1SFR-1AG
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,282
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,600
33%
Improvement Value:$111,200
67%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,277+0.2%
2024$5,268-0.4%
2023$5,291+1.9%
2022$5,190+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,282DeedBook 6117, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1997