Skip to content

416 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block5405
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,548
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
26%
Improvement Value:$129,400
74%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,893+0.2%
2024$5,882-0.4%
2023$5,907+1.8%
2022$5,800+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 6588, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1999